top of page

המושגים הפרעת קשב וריכוז או בעיית קשב וריכוז הופכים ליותר ויותר שכיחים בחיינו

בשנים האחרונות.

כתבה זו תענה על שאלות שכיחות בנושא כגון: מהם המאפיינים של

הפרעת קשב וריכוז? מהם הסימנים המקדימים לבעיית קשב וריכוז? האם יש קשר בין

הפרעות קשב וריכוז למהלך ההריון והלידה של הילד? ואיזה טיפול קיים?

 

סימנים המרמזים על הפרעות קשב אצל ילדים בילדות המוקדמת

הפרעת קשב הינה לקות אורגנית במנגנון הקשב במוח. מרכזיות מנגנון הקשב יוצר מגוון השלכות על בעלי התסמונת, כשהמאפיינים מתבטאים במישור הקוגניטיבי-התנהגותי, במישור האורגני-התפתחותי, במישור התפקוד הניהולי, ובמישורים נוספים. במידה ותסמיני הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים מופיעים עם מרכיב היפראקטיביות ו\או אימפולסיביות, ילדים אלו מאותרים ומאובחנים לעתים עוד בטרם הגיעם לבית הספר. לרוב, נחשפת ההפרעה רק בגן חובה, כהכנה לכיתה א', או בשנים הראשונות ללימודים. אולם, קיימים סימנים מוקדמים המרמזים על ההפרעה כבר בינקות.

 

מאפייני הפרעות הקשב והריכוז

הפרעות הקשב באות לידי ביטוי במספר מישורים:

במישור הקוגניטיבי-התנהגותי הלקות עשויה להתבטא בקשיים בתחום הרצף, קשיי התמדה, חוסר סדר, מוסחות גבוהה ורמת הארגון. מאפיינים נוספים עשויים להתבטא גם בתחום ההיפראקטיביות והאימפולסיביות.

בהיבט האורגני-התפתחותי עשויות להיות הפרעות ויסות שונות כמו הרטבת לילה, אבני התפתחות, הפרעות שינה, בעיות בויסות חושי וכדומה.

במישור החברתי-פסיכולוגי ייתכנו קשיים חברתיים או קשיים בקריאת קודים וחוקים חברתיים.

בהיבט של התפקוד הניהולי, ההפרעות יתבטאו הן בתהליכי הוויסות של המידע בין חלקי המוח והן בתהליכי החשיבה.

 

מאפיינים הריוניים ותהליכי הלידה

ביטויי ההפרעה ניכרים למעשה כבר בהיריון, ומתלווים אל הלוקים בכל מחזור החיים שלהם, מהינקות עד לזקנה. הפרעת הקשב מאפיינת כ- 10% מכלל האוכלוסייה, כשבכל קבוצת גיל ישנם תסמינים הייחודיים לה. קיימת אפשרות להבחין במגמה של ירידה בהופעת תסמיני ההיפראקטיביות עם העלייה בגיל, ועליה בהופעת תסמינים של חוסר שקט פנימי, מצבי רוח משתנים ודיכאון. הנתונים הסטטיסטיים מראים כי לילדים לקויי קשב תנועות עובריות מעבר לממוצע, גם בקרב ילדים שאובחנו ללא מרכיב ההיפראקטיביות. הנתונים הסטטיסטיים מראים עוד, שכרבע מכלל לקויי הקשב והריכוז נולדים במשקל לידה שהינו מחוץ לטווח הנורמה, קרי משקל מעל 3,900 קילו או פגים. בעבר סברו שלקות הקשב נובעת מהפגות. כיום נוטים לסבור כי לקות הקשב היא זו שגורמת לפגות.סממני הפרעת הקשב בארבע השנים הראשונותבשנה הראשונה קיימת קבוצת תסמינים העשויה לרמוז על פוטנציאל להימצאותן של הפרעות קשב, שבכללן התרגלות איטית למחזור השינה, קושי במעבר בין מצבי ערות למצבי שינה ולהיפך, כשלעיתים ניתן לזהות כבר מגיל חודשיים תכונה לפיה התינוק עוקב אחרי כל גירוי בחדר. בגילאי שנה עד שלוש עשויה להיות התפתחות מוטורית מהירה כשלעתים היא אינה עולה בקנה אחד עם קצב ההתפתחות השפתית הדבורה, אך החל מהשלב בו נרכשה המיומנות השפתית תיתכן דברנות מופרזת. כמו כן, מתקיימות בעיות בהירדמות וביקיצה מן השינה, רגישות חושית למגע, אור, קולות וריחות, שימוש בעולם דמיוני עשיר במיוחד ואכילה בלתי מאוזנת. השנה הרביעית מאופיינת בהתעוררויות תכופות בלילה, דברנות רבה, פעלתנות יתר והרטבת לילה שעשויה להימשך עד גילאי שמונה ואף יותר.

 

הטיפול במאפייני הפרעות קשב אצל ילדים בגיל הרך

רשימת התופעות הללו עשויה לרמוז להפרעת קשב עתידית. חלק מהתופעות ייעלמו מעצמן וחלק מהן יידרשו טיפול. לא כל התסמינים הללו יופיעו אצל ילד הלוקה בקשב וריכוז, אך הסממנים הללו יש בהם בכדי להוות נורת הזהרה. לא נהוג לאבחן הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים לפני גילאי חמש, אך במידה ועולה החשד להפרעה, ניתן לבנות סביבה ברורה ותומכת בעלת סדר יום ברור ואחיד. מומלץ  להרבות בדיבור עם הילד, להימנע מהשוואות בקצב ההתפתחות שלו לזה של אחיו, להימנע מהושבת הילד מול הטלוויזיה לפרק זמן ממושך שעולה על שעתיים ביום, אף על פי שהדבר מפתה ונוח להורים, ולהקפיד מאוד על תחום השינה. בעיות שינה מהוות נדבך מרכזי בהקצנת ההפרעה בכל ההיבטים. גם אם הילד מעיר אתכם בשלוש לפנות בוקר על מנת לספר לכם על מפלצות בחדרו, יש להיות סובלניים, לא להטיל ספק ברגשותיו, להוות לו תמיכה רגשית, ולסייע לו להתמודד עם תחושותיו וקשייו.

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים 

bottom of page